Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym o szerokim zastosowaniu w budownictwie mieszkalnym, użytkowym i przemysłowym. Doskonale sprawdza się jako warstwa chroniąca przed wychładzaniem ścian, hałasem oraz przenikaniem wilgoci. Z tego względu warto rozważyć ją na etapie wybierania systemu dociepleniowego. Gdzie najlepiej sprawdzi się wełna szklana i skalna?
-
λ0,037-0,042
Granulat Rockwool: Granrock Super
od 6.25 zł/kg Wybierz Grubość -
λ0,035
Wełna skalna w płytach PETRALIGHT 0,035 marki PETRALANA
od 10.60 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,033
Wełna szklana w rolce 0,033 marki Rotaflex
od 17.47 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,034
Wełna skalna w płytach PETRAFAS 34 0,034 marki PETRALANA
od 27.61 zł/m² Wybierz Grubość
Charakterystyka wełny mineralnej
Zastanawiasz się nad wyborem najlepszego materiału izolacyjnego? Jednym z najczęściej wybieranych produktów jest wełna mineralna w wersji skalnej lub szklanej. Czym się charakteryzuje?
- Ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, co oznacza, że chroni wnętrza przed wychładzaniem zimą i nagrzewaniem latem. To z kolei przekłada się na obniżenie opłat za media, szczególnie za prąd czy ogrzewanie.
- Jest paraprzepuszczalna, chroni przed kumulowaniem się wilgoci.
- Jest niepalna w najwyższej klasie A1. Oznacza to wysoką wytrzymałość na ogień, brak rozprzestrzeniania się płomieni w razie pożaru oraz topienie dopiero w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza.
- Ma wysoką izolacyjność akustyczną, co oznacza, że chłonie i tłumi hałasy.
Wełna mineralna jest budulcem wielu różnych materiałów budowlanych, które są wykorzystywane do ocieplania obiektów. Powstają z niej płyty pod tynki oraz płyty elastyczne do wypełniania szczelin i trudniej dostępnych miejsc, a także kształtki czy otuliny. Wełna występuje w dwóch wariantach – szklanym oraz skalnym.
Zastosowanie wełny mineralnej w budownictwie
Dzięki swoim bardzo dobrym właściwościom izolacyjnym – akustycznym i termicznym, wełna mineralna jest powszechnie wykorzystywana w pracach budowlanych czy remontowych. Najczęściej stosuje się ją do ocieplania i izolowania ścian, dachów, stropów, podłóg, systemów klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych, instalacji grzewczych. Materiał ten znajduje również szereg innych zastosowań w innych branżach – sprawdza się jako osłona obudowy maszyn czy wypełnienie ekranów akustycznych chroniących przed hałasem z drogi czy traktów kolejowych.
Żeby jednak w każdym z tych miejsc i konstrukcjach wełna mineralna w pełni spełniła swoje zadanie, musi być odpowiednio dopasowana do charakteru inwestycji. Duży wybór materiałów pozwala na wybór produktu najbardziej pasującego do konstrukcji ścian czy stropów pod względem struktury i gęstości. Tutaj możliwości jest wiele, a do najpopularniejszych należą płyty z wełny skalnej lub szklanej.
-
λ0,037-0,042
Granulat Rockwool: Granrock Super
od 6.25 zł/kg Wybierz Grubość -
λ0,035
Wełna Skalna Rockwool: Stalrock Max
od 20.28 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,037
Wełna Skalna Rockwool: Frontrock S
od 16.69 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,035
Wełna Skalna Rockwool: Steprock Super
od 33.06 zł/m² Wybierz Grubość