Elementy 0

Diamond Expert

0
Twój koszyk: 0 zł
Zaznacz stronę
Produkty

Budownictwo: Gdzie warto wykorzystać wełnę mineralną?

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym o szerokim zastosowaniu w budownictwie mieszkalnym, użytkowym i przemysłowym. Doskonale sprawdza się jako warstwa chroniąca przed wychładzaniem ścian, hałasem oraz przenikaniem wilgoci. Z tego względu warto rozważyć ją na etapie wybierania systemu dociepleniowego. Gdzie najlepiej sprawdzi się wełna szklana i skalna?

Charakterystyka wełny mineralnej

Zastanawiasz się nad wyborem najlepszego materiału izolacyjnego? Jednym z najczęściej wybieranych produktów jest wełna mineralna w wersji skalnej lub szklanej. Czym się charakteryzuje?

 • Ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, co oznacza, że chroni wnętrza przed wychładzaniem zimą i nagrzewaniem latem. To z kolei przekłada się na obniżenie opłat za media, szczególnie za prąd czy ogrzewanie.  
 • Jest paraprzepuszczalna, chroni przed kumulowaniem się wilgoci.
 • Jest niepalna w najwyższej klasie A1. Oznacza to wysoką wytrzymałość na ogień, brak rozprzestrzeniania się płomieni w razie pożaru oraz topienie dopiero w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza.
 • Ma wysoką izolacyjność akustyczną, co oznacza, że chłonie i tłumi hałasy.

Wełna mineralna jest budulcem wielu różnych materiałów budowlanych, które są wykorzystywane do ocieplania obiektów. Powstają z niej płyty pod tynki oraz płyty elastyczne do wypełniania szczelin i trudniej dostępnych miejsc, a także kształtki czy otuliny. Wełna występuje w dwóch wariantach – szklanym oraz skalnym.

Diamond 2 Budownictwo Gdzie Warto Wykorzystać Wełnę Mineralną

Zastosowanie wełny mineralnej w budownictwie

Dzięki swoim bardzo dobrym właściwościom izolacyjnym – akustycznym i termicznym, wełna mineralna jest powszechnie wykorzystywana w pracach budowlanych czy remontowych. Najczęściej stosuje się ją do ocieplania i izolowania ścian, dachów, stropów, podłóg, systemów klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych, instalacji grzewczych. Materiał ten znajduje również szereg innych zastosowań w innych branżach – sprawdza się jako osłona obudowy maszyn czy wypełnienie ekranów akustycznych chroniących przed hałasem z drogi czy traktów kolejowych. 

Żeby jednak w każdym z tych miejsc i konstrukcjach wełna mineralna w pełni spełniła swoje zadanie, musi być odpowiednio dopasowana do charakteru inwestycji. Duży wybór materiałów pozwala na wybór produktu najbardziej pasującego do konstrukcji ścian czy stropów pod względem struktury i gęstości. Tutaj możliwości jest wiele, a do najpopularniejszych należą płyty z wełny skalnej lub szklanej.

Polecane artykuły

 • Pers - ekspert higieny

  21 marca 2023

  Wełna mineralna 5 cm

  Wełna mineralna 5 cm to jeden z najczęściej stosowanych grubości materiałów izolacyjnych w budownictwie. Charakteryzuje się ona doskonałą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Właściwości te sprawiają, że wełna mineralna jest wykorzystywana do izolacji dachów, ścian, podłóg oraz instalacji grzewczych i wentylacyjnych. Wśród dostępnych grubości wełny mineralnej, 5 cm to rozmiar, który jest najczęściej wybierany. W poniższym […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  20 marca 2023

  Wełna Mineralna – dlaczego warto wybrać?

  Wełna mineralna jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, które są wykorzystywane w budownictwie. Jest to materiał, który powstaje w wyniku przetwarzania minerałów, takich jak bazalt, diabaz, dolomit, piaskowiec czy wapień, wraz z dodatkiem innych składników, takich jak żywice, czy dodatki w postaci szkła lub metalu. Posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest ona coraz częściej […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  15 marca 2023

  Wełna mineralna do domu szkieletowego

  Wełna mineralna do domu szkieletowego. Dom szkieletowy to innowacyjne podejście do budowania domów, które cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na całym świecie. Budowa domu szkieletowego polega na stworzeniu szkieletu konstrukcyjnego z drewna, który później wypełniany jest materiałem izolacyjnym, takim jak wełna mineralna. W ten sposób powstaje solidna i energooszczędna konstrukcja, która jest […]

  Czytaj więcej

Masz pytania ?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy najszybciej jak tylko się da!