Elementy 0

Diamond Expert

0
Twój koszyk: 0 zł
Zaznacz stronę
Produkty

Izolacyjna wełna mineralna a wilgoć

Zagadnienia dotyczące wilgoci nierozerwalnie wiążą się z wyborem materiałów izolacyjnych. Pojawia się pytanie, które z nich będą nienasiąkliwe, odporne na kontakt z wodą, solidne na długi czas. Które zachowają swoje parametry techniczne, będą zdrowe i przyjazne w eksploatacji. Wiele z tych rozważań obraca się wokół wełny. Dziś w temacie izolacyjna wełna mineralna i wszystko to, co musisz wiedzieć na temat wilgoci w kontekście wełny, zebraliśmy poniżej. Warto o tym wiedzieć!

Czy mokra izolacyjna wełna mineralna wyschnie?

Wilgoć w izolacji nigdy nie oznacza nic dobrego. Jeżeli mierzysz się z tym problemem w swoim domu, to zapewne zastanawiasz się, czy jest jakakolwiek nadzieja na to, że zamoczona izolacyjna wełna mineralna wyschnie. Dobra wiadomość jest taka, że jak najbardziej można podjąć próby suszenia wełny, jednak będzie się to wiązało z jej wcześniejszym demontażem. WArto też należy zweryfikować, z czego wziął się problem. Zazwyczaj winę za zawilgocenie wełny ponoszą szczeliny, przez które przenika woda, ale winowajcą może być też źle osłonięta wentylacja czy wady po stronie konstrukcji.

Mokra wełna na poddaszu – na czym polega problem?

Problem z mokrą wełną wynika z tego, że traci ona właściwości izolacyjne, ale to jeszcze nie wszystko. Woda szybko przenika przez kolejne warstwy, docierając do drewna i z czasem naruszając także jego konstrukcję. To problem nie tylko dla budynku, ale też dla zamieszkujących go ludzi. Dlatego przebywanie w wilgotnych pomieszczeniach nie jest dla nich dobre, ponieważ źle wpływa na drogi oddechowe i ogólne samopoczucie. Zwłaszcza gdy dojdzie do powstania i rozwoju grzybów czy pleśni. Z pewnością warto mieć to na uwadzę!

Do czego prowadzi wilgoć – grzyb w wełnie mineralnej

Wilgoć w wełnie to ogromny problem, ale właściwie dlaczego? Ponieważ zawilgocony materiał nie spełnia już prawidłowo swoich funkcji, czyli nie chroni przed stratami ciepła, po drugie narusza konstrukcję budynku, a po trzecie sprzyja rozwojowi grzybów. Taki materiał izolacyjny nie nadaje się do dalszego użytkowania i powinien zostać zutylizowany.

Suszenie wełny mineralnej

Jak już wspomnieliśmy, suszenie zawilgoconej wełny jest możliwe, ale wymaga czasu i pracy. Wszystko dzięki bardzo dobrym właściwości hydrofobowych wełna wysycha szybko i samoistnie. Innym razem wymaga dokładniejszego suszenia po wcześniejszym zdemontowaniu. Suszymy po rozłożeniu na płasko w temperaturze wynoszącej przynajmniej 20 stopni Celsjusza. Dobrze, gdy w pomieszczeniu panuje przewiew, bo wtedy czas schnięcia jest zdecydowanie krótszy.

 • Granulat Rockwool Ocieplenie Domu Welna Skalna
  λ0,037-0,042

  Granulat Rockwool: Granrock Super

  od 4.78 /m²
  Wybierz Grubość
 • Welna Mineralna Welna Skalna Rockwool
  λ0,035

  Wełna Skalna Rockwool: Stalrock Max

  od 24.60 /m²
  Wybierz Grubość
 • Plyta Welna Mineralna Frontrock
  λ0,037

  Wełna Skalna Rockwool: Frontrock S

  od 16.50 /m²
  Wybierz Grubość
 • Welna Skalna W Plytach Do Ocieplania Rockwool
  λ0,035

  Wełna Skalna Rockwool: Steprock Super

  od 34.55 /m²
  Wybierz Grubość

Polecane artykuły

 • Pers - ekspert higieny

  29 listopada 2022

  Wełna mineralna do ścian działowych

  Wełna mineralna do ścian działowych pełni szereg istotnych funkcji. Nie dość, że lepiej ocieplasz dom lub mieszkanie, to dodatkowo zapewnisz sobie izolację akustyczną. Wyciszenie ścian działowych podstawą odpowiedniej akustyki. W tym poradniku dowiesz się, jak wykorzystać wełnę mineralną, jakie pełni funkcje, jak wykonać ocieplenie i akustykę ścian działowych, a także jakie materiały wybrać. Obok fundamentów, […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  16 listopada 2022

  Wełna skalna do ocieplenia stropu

  W dzisiejszych czasach zostawienie poddasza jako nieużytkowego miejsca w domu nie wchodzi w grę. W latach 90 często zostawiano strych, jako miejsce do składowania rzeczy. Teraz te strychy remontuje się i robi z nich nawet pełnowymiarowe mieszkania! To z kolei zwiększa powierzchnię użytkową całego domu, a nawet daje szansę młodszym pokoleniom na własną przestrzeń, którą […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  7 listopada 2022

  Wełna mineralna do ocieplenia dachu

  Wełna mineralna do ocieplenia dachu. Na co warto zwrócić uwagę? Po pierwsze na warunki techniczne, po drugie na rodzaj, po trzecie na producenta. Na wszystkie pytania, ile kosztuje, jaką wełnę dobrać na ocieplenie dachu i jaki rodzaj jest potrzebny, odpowiadamy w tym artykule.  Aby ocieplić dach płaski, zamiast dachu skośnego należy wybrać inne produkty z […]

  Czytaj więcej

Masz pytania ?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy najszybciej jak tylko się da!