Elementy 0

Diamond Expert

0
Twój koszyk: 0 zł
Zaznacz stronę
Produkty

Izolacja dachu płaskiego. Sprawdź, które materiały sprawdzą się najlepiej

Stojąc przed decyzją o sposobie izolacji dachu płaskiego, jak również szukając najlepszych materiałów do tego zadania, zwróć uwagę zwłaszcza na wełnę mineralną lub płyty styropianowe oraz papę termozgrzewalną. Stworzysz z nich dwuwarstwową izolację, która zapewni estetyczne wykończenie, a także znacznie poprawi komfort termiczny użytkowników budynku.

Istota ocieplenia dachu płaskiego

Płaskie dachy w budownictwie były modne przed 40-, 50-laty. Dzisiaj trend powraca, jednak inwestorzy znacznie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej zdają sobie sprawę, jak duże znaczenie dla komfortu życia ma dobrze wykonana izolacja dachu płaskiego. Może on być wentylowany lub niewentylowany, jednak w każdej wersji wymaga odpowiedniego ocieplenia. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ w ten sposób skutecznie odprowadza się na zewnątrz wilgoć, dbając o to, aby w środku było sucho, świeżo i ciepło. 

Materiały wybierane do izolacji dachów płaskich

Współcześnie budowane dachy niewentylowane wymagają ocieplenia z wykorzystaniem materiałów odpornych na ściskanie, elastycznych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych oraz przewodzące ciepło w odpowiednim zakresie. Odpowiedzią bardzo często okazuje się wełna mineralna lub płyta styropianowa układana warstwowo razem z papą termozgrzewalną. Należy pamiętać o zachowaniu kilkucentymetrowych odstępów między nimi, co zapewni odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i prawidłową cyrkulację powietrza.

dach-odwrocony

Czym jest dach odwrócony?

Popularnym pojęciem w kontekście dachów płaskich jest też dach odwrócony. To konstrukcja polegająca na układaniu warstw w kolejności odwrotnej niż zazwyczaj. Tutaj hydroizolacja znajduje się pod termoizolacją. Wtedy można mieć pewność, że ta pierwsza będzie odpowiednio chroniona przed czynnikami atmosferycznymi – słońcem, wiatrem, deszczem i mrozem. W takiej izolacji trzeba uwzględnić jeszcze warstwę żwirową, wegetacyjną lub ułożoną z płyt chodnikowych – dociążają one powłokę ochronną i filtrującą.

Kluczowe dla wykonania udanej izolacji dachu płaskiego jest zadbanie o to, aby była wykonana z dobrych materiałów i miała odpowiednią grubość. To ona odpowiada bezpośrednio za współczynnik przenikania ciepła i chroni przed nadmiernym wychładzaniem. Projektant ustala ją w oparciu o charakterystykę samego budynku, opierając się także na aktualnych rozporządzeniach, regulowanych przez polskie prawo budowlane.

Polecane artykuły

 • Pers - ekspert higieny

  21 marca 2023

  Wełna mineralna 5 cm

  Wełna mineralna 5 cm to jeden z najczęściej stosowanych grubości materiałów izolacyjnych w budownictwie. Charakteryzuje się ona doskonałą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Właściwości te sprawiają, że wełna mineralna jest wykorzystywana do izolacji dachów, ścian, podłóg oraz instalacji grzewczych i wentylacyjnych. Wśród dostępnych grubości wełny mineralnej, 5 cm to rozmiar, który jest najczęściej wybierany. W poniższym […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  20 marca 2023

  Wełna Mineralna – dlaczego warto wybrać?

  Wełna mineralna jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, które są wykorzystywane w budownictwie. Jest to materiał, który powstaje w wyniku przetwarzania minerałów, takich jak bazalt, diabaz, dolomit, piaskowiec czy wapień, wraz z dodatkiem innych składników, takich jak żywice, czy dodatki w postaci szkła lub metalu. Posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest ona coraz częściej […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  15 marca 2023

  Wełna mineralna do domu szkieletowego

  Wełna mineralna do domu szkieletowego. Dom szkieletowy to innowacyjne podejście do budowania domów, które cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na całym świecie. Budowa domu szkieletowego polega na stworzeniu szkieletu konstrukcyjnego z drewna, który później wypełniany jest materiałem izolacyjnym, takim jak wełna mineralna. W ten sposób powstaje solidna i energooszczędna konstrukcja, która jest […]

  Czytaj więcej

Masz pytania ?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy najszybciej jak tylko się da!