Stojąc przed decyzją o sposobie izolacji dachu płaskiego, jak również szukając najlepszych materiałów do tego zadania, zwróć uwagę zwłaszcza na wełnę mineralną lub płyty styropianowe oraz papę termozgrzewalną. Stworzysz z nich dwuwarstwową izolację, która zapewni estetyczne wykończenie, a także znacznie poprawi komfort termiczny użytkowników budynku.
Istota ocieplenia dachu płaskiego
Płaskie dachy w budownictwie były modne przed 40-, 50-laty. Dzisiaj trend powraca, jednak inwestorzy znacznie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej zdają sobie sprawę, jak duże znaczenie dla komfortu życia ma dobrze wykonana izolacja dachu płaskiego. Może on być wentylowany lub niewentylowany, jednak w każdej wersji wymaga odpowiedniego ocieplenia. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ w ten sposób skutecznie odprowadza się na zewnątrz wilgoć, dbając o to, aby w środku było sucho, świeżo i ciepło.
-
λ0,037-0,042
Granulat Rockwool: Granrock Super
od 6.25 zł/kg Wybierz Grubość -
λ0,035
Wełna skalna w płytach PETRALIGHT 0,035 marki PETRALANA
od 10.60 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,033
Wełna szklana w rolce 0,033 marki Rotaflex
od 17.47 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,034
Wełna skalna w płytach PETRAFAS 34 0,034 marki PETRALANA
od 27.61 zł/m² Wybierz Grubość
Materiały wybierane do izolacji dachów płaskich
Współcześnie budowane dachy niewentylowane wymagają ocieplenia z wykorzystaniem materiałów odpornych na ściskanie, elastycznych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych oraz przewodzące ciepło w odpowiednim zakresie. Odpowiedzią bardzo często okazuje się wełna mineralna lub płyta styropianowa układana warstwowo razem z papą termozgrzewalną. Należy pamiętać o zachowaniu kilkucentymetrowych odstępów między nimi, co zapewni odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i prawidłową cyrkulację powietrza.
Czym jest dach odwrócony?
Popularnym pojęciem w kontekście dachów płaskich jest też dach odwrócony. To konstrukcja polegająca na układaniu warstw w kolejności odwrotnej niż zazwyczaj. Tutaj hydroizolacja znajduje się pod termoizolacją. Wtedy można mieć pewność, że ta pierwsza będzie odpowiednio chroniona przed czynnikami atmosferycznymi – słońcem, wiatrem, deszczem i mrozem. W takiej izolacji trzeba uwzględnić jeszcze warstwę żwirową, wegetacyjną lub ułożoną z płyt chodnikowych – dociążają one powłokę ochronną i filtrującą.
Kluczowe dla wykonania udanej izolacji dachu płaskiego jest zadbanie o to, aby była wykonana z dobrych materiałów i miała odpowiednią grubość. To ona odpowiada bezpośrednio za współczynnik przenikania ciepła i chroni przed nadmiernym wychładzaniem. Projektant ustala ją w oparciu o charakterystykę samego budynku, opierając się także na aktualnych rozporządzeniach, regulowanych przez polskie prawo budowlane.
-
λ0,037-0,042
Granulat Rockwool: Granrock Super
od 6.25 zł/kg Wybierz Grubość -
λ0,035
Wełna Skalna Rockwool: Stalrock Max
od 20.28 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,037
Wełna Skalna Rockwool: Frontrock S
od 16.69 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,035
Wełna Skalna Rockwool: Steprock Super
od 33.06 zł/m² Wybierz Grubość