Elementy 0

Diamond Expert

0
Twój koszyk: 0 zł
Zaznacz stronę
Produkty

Jaka wełna mineralna – jaki rodzaj wybrać?

Wełna mineralna – jaki rodzaj wybrać? Podstawowy podział tego produktu, uzależniony jest od rodzaju surowców użytych do jego produkcji. W związku z tym rozróżniamy wełnę mineralną, często określaną jako azbest, i wełnę szklaną. Mają podobne właściwości – różnią się tylko kilkoma właściwościami. Zobaczmy więc ich różnice oraz zastosowanie. 

Wełna kamienna i szklana – jak powstaje?

Wełna skalna produkowana jest z kruszyw dolomitowych, bazaltowych, gabro lub wapienia. Surowiec topi się w ekstremalnie wysokich temperaturach w lawę, która następnie rozpada się na włókna podczas ochładzania. Te z kolei są łączone ze sobą specjalną żywicą, tworząc produkt końcowy, czyli naszą wełnę. Produkty skalne zazwyczaj mają włókna ułożone w sposób rozproszony, a zatem wymagają mniej spoiwa niż odpowiedniki szkła, gdzie ułożenie jest równoległe do powierzchni materiału. Wersję szklaną uzyskuje się nieco innym procesem, w którym zamiast surowców skalnych stosuje się kruszone szkło i piasek kwarcowy. Jak widzisz, sposób przygotowania tych metod różni się od siebie, dlatego finalnie zastosowanie jest również inne. 

Wełna mineralna – właściwości

Zacznijmy od przewodności cieplnej λ. Od niego zależy bezpośrednio współczynnik przenikania ciepła, separatora z danym materiałem izolacyjnym. Im niższa przewodność cieplna λ materiału, tym więcej energii można zaoszczędzić przy tej samej grubości produktu izolacyjnego. W przypadku wyrobów z wełny mineralnej producent deklaruje wartość przewodności cieplnej w odniesieniu do wszystkich grubości danego wyrobu. Przyjmują ten parametr jako deklarowaną wartość przewodności cieplnej λd. Oznacza to, że żaden pomiar tego współczynnika nie będzie gorszy od wartości deklarowanej. Dla wełny mineralnej waha się od 0,030 do 0,042 W/(mK).

Rezystancja wełny mineralnej. Jest to deklarowany opór cieplny Rd. Określa izolacyjność termiczną produktu, zależy od wartości λ i grubości produktu. Im większy opór cieplny, tym więcej ciepła może zatrzymać produkt. Wartość oporu cieplnego jest odwrotnością deklarowanej przewodności cieplnej λd.

Przepuszczalność wełny mineralnej. Jest to właściwość wełny wynikająca z jej struktury włókien. Jest on określany przez współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej MU, który jest niższy dla wełny (od 40 do 60 razy niższy niż w przypadku innych materiałów izolacyjnych). Oznacza to, że para wodna może swobodnie przenikać pomiędzy włóknami, które są hydrofobowe. Zapobiega to zamoczeniu miejsca, w którym umieszczona jest wełna mineralna.

Niepalność wełny mineralnej. Wszystkie produkty wykonane z wełny mineralnej są klasyfikowane jako niepalne (NRO, czyli nierozprzestrzeniające ognia) A1 lub A2: nie palą się, nie dymią ani nie tworzą płonących kropel. Jednak wełna mineralna jest nie tylko materiałem niepalnym, ale także ognioodpornym i temperaturą przekraczającą 1000°C (w której topi się). Działa jak zapora ogniowa przez prawie dwie godziny, umożliwiając gaszenie pożarów i bezpieczną ewakuację ludzi.

Izolacja akustyczna wełny. Wełna mineralna nadaje się do izolacji akustycznej. Wiele czynników może wpływać na zdolność wyciszania dźwięku. Ze względu na swoją włóknistą strukturę, wełna jest stosowana w rozwiązaniach dźwiękoszczelnych, aby wytrzymać uderzenia i dźwięki powietrzne. Ważny jest również prawidłowy montaż wybranego rodzaju wełny.

Wełna mineralna – izolacja ekologiczna

Wełna mineralna produkowana jest z surowców powszechnie występujących w przyrodzie, przy użyciu najnowszych technologii i spełniających wszelkie normy środowiskowe. Jest to produkt w pełni nadający się do recyklingu. W praktyce oznacza to, że wszystkie odpady produkcyjne mogą być ponownie wykorzystane, a zatem nie muszą być wyrzucane na składowiska (wełna jest odpadem bezpiecznym, który można składować).

Na przykład w produkcji wełny szklanej udział stłuczki może sięgać nawet 70%. Dlatego producenci dbający o środowisko starają się zapewnić jak największy udział materiałów pochodzących z recyklingu.

Producenci wełny zapewniają deklaracje środowiskowe. Jest to dokument oparty na analizie cyklu życia produktu zweryfikowanej przez niezależnych ekspertów. Proces ten zapewnia wiarygodne wyniki i jest skutecznym narzędziem poprawy stanu środowiska.

Wełna mineralna w macie lub płycie

Wełna mineralna produkowana jest w różnych formach. Są to głównie maty i płyty o różnych gęstościach i grubościach, ale także granulaty.

Wełna mineralna w macie

Łatwo i dokładnie wypełniają izolujące przestrzenie. Są lekkie i elastyczne, o niskiej gęstości i szerokim zakresie grubości (od 50mm do 200mm). Nadają się do izolacji dachów wentylowanych, poddaszy, dachów drewnianych i sufitów podwieszanych. Można nimi również izolować ściany działowe.

Wełna mineralna w płytach

Różnią się gęstością i twardością. Gęstość płyty elastycznej do 45 kg/m³, płyty półsztywnej – 50-75 kg/m³, płyty sztywnej – 80-190 kg/m³. Soft służy do izolacji ścian działowych, stropów drewnianych, sufitów podwieszanych, poddaszy oraz nieużytkowanych podłóg na poddaszach. Półsztywne do ocieplania elewacji wentylowanych,ścian trójwarstwowych,  podłóg na legarach, garaży,  poddaszy oraz drewnianych i metalowych konstrukcji szkieletowych  , sztywne – do ocieplenia elewacji w systemie ETICS ( tzw metodą lekką mokrą ), dachów płaskich. Popularne są również płyty azbestowe o podwójnej gęstości.

Płyty można dodatkowo utwardzić np. welonem szklanym, siatką drucianą lub folią aluminiową.

Granulat

Jest to materiał „luźny”, nieuformowany, o gęstości około 30 kg/m³, podobny wyglądem do podartego jedwabiu wełnianego. Jest przeznaczony do trudno dostępnych miejsc, w których deski lub maty nie są dostępne. Służy do ocieplania ścian wielokondygnacyjnych ze szczelinami powietrznymi, dachów wentylowanych oraz stropów pod nieużytkowanymi poddaszami.

Wełna mineralna zastosowanie

Ze względu na mniejszą gęstość wełna szklana zalecana jest do izolacji dachów skośnych, ponieważ nie obciąża konstrukcji. Nadaje się do stosowania wszędzie tam, gdzie nie będą miały na niego wpływu duże obciążenia, a także jako wypełniacz izolacyjny do ścian trójwarstwowych lub konstrukcji szkieletowo-belkowych.

Z kolei do budowy dachów płaskich częściej stosuje się wełnę mineralną skalną, choć nie wyklucza się w tym przypadku zastosowania wełny mineralnej szklanej. W metodzie lekkiej mokrej wełna mineralna skalna jest również częściej stosowana do ścian zewnętrznych.

Oba rodzaje wełny mają dobre właściwości przeciwpożarowe, termiczne i akustyczne, a ich izolacyjność określa współczynnik lambda – im mniejszy, tym lepsze parametry.

Zarówno wełna mineralna, jak i wełna szklana mają szeroki zakres zastosowań i można powiedzieć, że są niezwyciężone. Nadają się do wszystkich rodzajów izolacji termicznej, w tym wysokiej odporności na obciążenia i odkształcenia.

Płyty i maty z wełny mineralnej służą do:

  • Izolacja ścian wewnętrznych, zewnętrznych
  • Izolacja ścian trójwarstwowych
  • Ocieplenia elewacji pod tynk cienkowarstwowy
  • Izolacja ścian szkieletowych na konstrukcji drewnianej i metalowej
  • Linie instalacji,
  • Ocieplenie stropów nad garażami, przejazdami, piwnicami
  • Produkcji ekranów akustycznych
  • Ocieplenia fasad wentylowanych
  • Izolacja przewodów kominowych
  • Ocieplenia budynku
  • Produkcji pieców i kotłów na paliwa stałe
  • Izolacje poddaszy, stropów, stropodachów, parterów
  • Produkcji drzwi, bram garażowych
  • Izolacja akustyczna sufitów i ścianek działowych.
  • Wełna mineralna występuje w postaci płyt, mat, filców i granulatów.

Wełna mineralna cena

Jak wiadomo, wełna ociepleniowa jest dostępna w dość zróżnicowanych przedziałach kosztowych. Cennik wełny będzie w dużym stopniu uzależniony od jej jakości.

Można przyjąć, że im niższy współczynnik lambda izolacji, tym wyższa cena zakupu. Warto również zwrócić uwagę na grubość izolacji. Cena wełny mineralnej jest zwykle podawana w przeliczeniu na belę. W takim zestawieniu polar izolacyjny o grubości 5 cm wyglądałby podobnie do produktu o grubości 20 cm. Jednak ogólna stawka za izolację z wełny będzie bardzo różna. Wszystko ze względu na pojemność opakowania.

Na przykład wełna szklana o grubości 5 cm może pomieścić około 12,5 metra kwadratowego izolacji w rolce. Z drugiej strony opakowanie z wełny o grubości 10 cm zawiera już średnio 6,25 metra kwadratowego produktu. Wełna szklana o grubości 20 cm może pomieścić paczkę około 3,5 metra kwadratowego. Dlatego przy obliczaniu cennika wełny należy również wziąć pod uwagę pojemność opakowania. Planujesz ocieplić swój dom? 

Więcej o ceny wełna mineralna 2023 poczytaj tutaj, przygotowaliśmy osobny, specjalny artykuł, w którym szczegółowo opisujemy ceny wełny, a także czynniki, które je wywołują. 

Wybór wełny mineralnej

Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego materiału? U nas możesz liczyć na bezpłatne doradztwo. Więc jeżeli masz problem z wyborem, nie wiesz, który produkt będzie dla Ciebie najlepszy, to skontaktuj się z nami. Zadzwoń lub napisz. Pomożemy jak najszybciej. 

Darmowy poradnik

Darmowy poradnik o wełnie mineralnej!
Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby dobrać produkt spełniający Twoje oczekiwania!

To nie jest SPAM! My nie spamujemy.

Polecane artykuły

  • Pers - ekspert higieny

    19 kwietnia 2024

    Wełna mineralna czy pianka?

    Ostatnie piętro domu, poddasze, rzadko wykorzystywane jest jako pomieszczenie gospodarcze. Najczęściej służy jako magazyn na niepotrzebne rzeczy, a szkoda, bo z powodzeniem można go wykorzystać w klimatycznym pomieszczeniu o atrakcyjnym nachyleniu. Jedyne, co musisz zrobić, to zaizolować poddasze. To rozwiązanie ma o wiele więcej zalet. Pomaga znacznie zaoszczędzić energię, co jest dużą zaletą szczególnie zimą. […]

    Czytaj więcej
  • Pers - ekspert higieny

    18 kwietnia 2024

    Jaka lambda i wełna na poddasze?

    Wełna mineralna jest doskonałym materiałem izolacyjnym stosowanym w budownictwie. Jest to idealny produkt do ocieplenia domu, zapewniający bardzo dobry komfort cieplny w pomieszczeniach zamkniętych niezależnie od pory roku. Z tego powodu cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów budujących domy. Jednak wybór odpowiedniego materiału może stanowić problem, ponieważ wiele osób nie wie, czym jest współczynnik lambda […]

    Czytaj więcej
  • Pers - ekspert higieny

    17 kwietnia 2024

    Wełna Rockwool – 5 popularnych produktów

    Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o kilku naprawdę świetnych produktach firmy Rockwool, które idealnie sprawdzą się w każdym domu czy budynku, potrzebującym solidnej izolacji. Przez lata, pracując w branży, miałem okazję używać wielu izolacji, ale te od Rockwool zawsze wyróżniały się na tle innych. Właśnie chcę się podzielić z Wami informacjami o pięciu najpopularniejszych produktach Rockwool, […]

    Czytaj więcej

Masz pytania ?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy najszybciej jak tylko się da!