Elementy 0

Diamond Expert

0
Twój koszyk: 0 zł
Zaznacz stronę
Produkty

Wełna mineralna: Ocieplenie domu z zewnątrz

Wełna mineralna w ociepleniu domu z zewnątrz? Jak najbardziej tak! Termomodernizacja budynków mieszkalnych słusznie wiąże się z dociepleniem ścian, gdyż znaczna część ciepła ucieka z mieszkania przez ściany, w tym okna. Dzięki ociepleniu ścian możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu naszego mieszkania.

Spis treści:

 1. Wstęp
 2. Wełna mineralna: jakość i cena
 3. Zalety wełny mineralnej
 4. Sprawdzone produkty wełny mineralnej

Do ocieplania ścian najczęściej stosuje się styropian, jednak wełna mineralna jest coraz częściej stosowana do ocieplania ścian domów od kilku lat, kiedy to na polskim rynku pojawiły się pierwsze panele sidingowe z wełny mineralnej. Choć przepisy przeciwpożarowe w Polsce nie zmieniły się na przestrzeni lat, jego popularność rośnie, podczas gdy w innych krajach ze względów bezpieczeństwa ogranicza stosowanie styropianu w elewacjach budynków.

W wielu sytuacjach Polskie przepisy są bezwzględne. Wymaga się, by izolacja cieplna, a w naszej sytuacji wełna mineralna była niepalna, czyli miała odpowiednią klasę reakcji. To co najmniej A2-S3, d0. Sytuację te dotyczą zwłaszcza:

 • Ściany zewnętrzne budynków o wysokości powyżej 25 metrów, z wyjątkiem 11-kondygnacyjnych ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych wybudowanych przed 1995 r. Mogą być ocieplane izolacją palną pod warunkiem, że cały system spełnia definicję NRO (nierozprzestrzeniania ognia).
 • Budynek położony na granicy działki, której ściana zewnętrzna stanowi barierę przeciwpożarową.
 • Pasy na granicach stref pożarowych.

Wymóg niepalności materiałów termoizolacyjnych w praktyce oznacza, że ​​tylko wełna mineralna może być stosowana jako materiał termoizolacyjny, a gips powinien być również niepalny, czyli zawierać niewielką ilość materii organicznej.

Wełna mineralna: jakość i cena

Pytanie: Dlaczego w wielu sytuacjach ociepla się wełną, a nie styropianem? I to w sytuacji, gdy nie nakazują tego przepisy? A nawet w sytuacji, gdy za wełnę mineralną płaci się więcej? Powód jest prostszy, niż mogłoby się wydawać. Liczy się jakość, a nie cena. Ocieplanie ścian ma duże wymogi co do jakości i bezpieczeństwa. A najlepiej spełnia je właśnie mineralna. 

Zalety wełny mineralnej

Dzięki oddychającej, niepalnej izolacji – takiej jak siding wykonany z wełny mineralnej – może zapewnić mieszkańcom większy komfort cieplny i wilgotnościowy przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka pożaru. Pierwsze dwa czynniki wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie, a ostatni czynnik może decydować o tym, czy jesteśmy zagrożeni.

Paroprzepuszczalność z tzw. ścianą oddychającą. Ważne, by omówić zjawisko dyfuzji. To przenikanie wilgoci przez ścianę spowodowane różnicą ciśnień. Jeśli na drodze pary wodnej znajduje się przeszkoda w postaci nieprzepuszczalnej izolacji styropianowej, w ścianach może pojawić się wilgoć. Zwłaszcza jeśli wentylacja nie jest skuteczna, jak to często ma miejsce w starszych budynkach. Ta sama sytuacja.

Badanie wykazało, że w przypadku nowych konstrukcji, a konkretnie w przypadku ścian z wełną izolowaną, osuszenie nadmiaru wilgoci technicznej trwa do półtora roku. Podczas gdy w przypadku ścian z izolacją styropianową do 3-5 lat. To zdecydowanie duża różnica, która przekłada się na koszty ogrzewania w tym czasie.

Izolacja termiczna zwiększa właściwości akustyczne ściany zewnętrznej. Jednak te oparte na wełnie, a zwłaszcza jej specyficznych odmianach, wykazywały nieco lepsze parametry akustyczne w porównaniu do ścian ocieplonych styropianem.

Sprawdzone produkty wełny mineralnej

Izolacje na wełnie mineralnej są trwałe, odporne na starzenie, chemikalia i biologię. Swoją trwałość i odporność na zarysowania zawdzięczają w dużej mierze kształtowi i stabilności wymiarowej zewnętrznych paneli włóknikowych, które nie odkształcają się nawet pod wpływem ekstremalnych temperatur zewnętrznych i wilgotności. Dekoracyjne elementy architektoniczne mogą być również wykonane w izolacji, a dzięki warstwowym panelom flizelinowym, zarówno wypukłe jak i wklęsłe mogą być doskonale ocieplone.

Na rynku dostępna jest szeroka gama płyt elewacyjnych z wełny mineralnej. W naszym sklepie znajdziesz najlepszych dostawców. Przejdź do sklepu i zobacz! A gdybyś miał pytania napisz, lub zadzwoń, z chęcią udzielimy Ci bezpłatnego doradztwa.  

Polecane artykuły

 • Pers - ekspert higieny

  29 listopada 2022

  Wełna mineralna do ścian działowych

  Wełna mineralna do ścian działowych pełni szereg istotnych funkcji. Nie dość, że lepiej ocieplasz dom lub mieszkanie, to dodatkowo zapewnisz sobie izolację akustyczną. Wyciszenie ścian działowych podstawą odpowiedniej akustyki. W tym poradniku dowiesz się, jak wykorzystać wełnę mineralną, jakie pełni funkcje, jak wykonać ocieplenie i akustykę ścian działowych, a także jakie materiały wybrać. Obok fundamentów, […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  16 listopada 2022

  Wełna skalna do ocieplenia stropu

  W dzisiejszych czasach zostawienie poddasza jako nieużytkowego miejsca w domu nie wchodzi w grę. W latach 90 często zostawiano strych, jako miejsce do składowania rzeczy. Teraz te strychy remontuje się i robi z nich nawet pełnowymiarowe mieszkania! To z kolei zwiększa powierzchnię użytkową całego domu, a nawet daje szansę młodszym pokoleniom na własną przestrzeń, którą […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  7 listopada 2022

  Wełna mineralna do ocieplenia dachu

  Wełna mineralna do ocieplenia dachu. Na co warto zwrócić uwagę? Po pierwsze na warunki techniczne, po drugie na rodzaj, po trzecie na producenta. Na wszystkie pytania, ile kosztuje, jaką wełnę dobrać na ocieplenie dachu i jaki rodzaj jest potrzebny, odpowiadamy w tym artykule.  Aby ocieplić dach płaski, zamiast dachu skośnego należy wybrać inne produkty z […]

  Czytaj więcej

Masz pytania ?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy najszybciej jak tylko się da!