Wełna mineralna w ociepleniu domu z zewnątrz? Jak najbardziej tak! Termomodernizacja budynków mieszkalnych słusznie wiąże się z dociepleniem ścian, gdyż znaczna część ciepła ucieka z mieszkania przez ściany, w tym okna. Dzięki ociepleniu ścian możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu naszego mieszkania.
Spis treści:
Do ocieplania ścian najczęściej stosuje się styropian, jednak wełna mineralna jest coraz częściej stosowana do ocieplania ścian domów od kilku lat, kiedy to na polskim rynku pojawiły się pierwsze panele sidingowe z wełny mineralnej. Choć przepisy przeciwpożarowe w Polsce nie zmieniły się na przestrzeni lat, jego popularność rośnie, podczas gdy w innych krajach ze względów bezpieczeństwa ogranicza stosowanie styropianu w elewacjach budynków.
W wielu sytuacjach Polskie przepisy są bezwzględne. Wymaga się, by izolacja cieplna, a w naszej sytuacji wełna mineralna była niepalna, czyli miała odpowiednią klasę reakcji. To co najmniej A2-S3, d0. Sytuację te dotyczą zwłaszcza:
- Ściany zewnętrzne budynków o wysokości powyżej 25 metrów, z wyjątkiem 11-kondygnacyjnych ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych wybudowanych przed 1995 r. Mogą być ocieplane izolacją palną pod warunkiem, że cały system spełnia definicję NRO (nierozprzestrzeniania ognia).
- Budynek położony na granicy działki, której ściana zewnętrzna stanowi barierę przeciwpożarową.
- Pasy na granicach stref pożarowych.
Wymóg niepalności materiałów termoizolacyjnych w praktyce oznacza, że tylko wełna mineralna może być stosowana jako materiał termoizolacyjny, a gips powinien być również niepalny, czyli zawierać niewielką ilość materii organicznej.
Wełna mineralna: jakość i cena
Pytanie: Dlaczego w wielu sytuacjach ociepla się wełną, a nie styropianem? I to w sytuacji, gdy nie nakazują tego przepisy? A nawet w sytuacji, gdy za wełnę mineralną płaci się więcej? Powód jest prostszy, niż mogłoby się wydawać. Liczy się jakość, a nie cena. Ocieplanie ścian ma duże wymogi co do jakości i bezpieczeństwa. A najlepiej spełnia je właśnie mineralna.
Zalety wełny mineralnej
Dzięki oddychającej, niepalnej izolacji – takiej jak siding wykonany z wełny mineralnej – może zapewnić mieszkańcom większy komfort cieplny i wilgotnościowy przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka pożaru. Pierwsze dwa czynniki wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie, a ostatni czynnik może decydować o tym, czy jesteśmy zagrożeni.
Paroprzepuszczalność z tzw. ścianą oddychającą. Ważne, by omówić zjawisko dyfuzji. To przenikanie wilgoci przez ścianę spowodowane różnicą ciśnień. Jeśli na drodze pary wodnej znajduje się przeszkoda w postaci nieprzepuszczalnej izolacji styropianowej, w ścianach może pojawić się wilgoć. Zwłaszcza jeśli wentylacja nie jest skuteczna, jak to często ma miejsce w starszych budynkach. Ta sama sytuacja.
Badanie wykazało, że w przypadku nowych konstrukcji, a konkretnie w przypadku ścian z wełną izolowaną, osuszenie nadmiaru wilgoci technicznej trwa do półtora roku. Podczas gdy w przypadku ścian z izolacją styropianową do 3-5 lat. To zdecydowanie duża różnica, która przekłada się na koszty ogrzewania w tym czasie.
Izolacja termiczna zwiększa właściwości akustyczne ściany zewnętrznej. Jednak te oparte na wełnie, a zwłaszcza jej specyficznych odmianach, wykazywały nieco lepsze parametry akustyczne w porównaniu do ścian ocieplonych styropianem.
Sprawdzone produkty wełny mineralnej
Izolacje na wełnie mineralnej są trwałe, odporne na starzenie, chemikalia i biologię. Swoją trwałość i odporność na zarysowania zawdzięczają w dużej mierze kształtowi i stabilności wymiarowej zewnętrznych paneli włóknikowych, które nie odkształcają się nawet pod wpływem ekstremalnych temperatur zewnętrznych i wilgotności. Dekoracyjne elementy architektoniczne mogą być również wykonane w izolacji, a dzięki warstwowym panelom flizelinowym, zarówno wypukłe jak i wklęsłe mogą być doskonale ocieplone.
Na rynku dostępna jest szeroka gama płyt elewacyjnych z wełny mineralnej. W naszym sklepie znajdziesz najlepszych dostawców. Przejdź do sklepu i zobacz! A gdybyś miał pytania napisz, lub zadzwoń, z chęcią udzielimy Ci bezpłatnego doradztwa.
-
Granulat Rockwool: Granrock Superod 6.25 zł/kg
-
Wełna skalna w płytach PETRALIGHT 0,035 marki PETRALANAod 10.60 zł/m²
-
Wełna szklana w rolce 0,033 marki Rotaflexod 17.47 zł/m²
-
Wełna skalna w płytach PETRAFAS 34 0,034 marki PETRALANAod 27.61 zł/m²
-
Wełna szklana w rolce 0,039 marki Rotaflexod 9.78 zł/m²
-
Wełna szklana w rolce 0,035 marki Rotaflexod 13.00 zł/m²