Elementy 0

Diamond Expert

0
Twój koszyk: 0 zł
Zaznacz stronę
Produkty

Wełna mineralna – jaki rodzaj zapewnia najlepszą izolację akustyczną?

Wełna mineralna – jaki rodzaj zapewnia najlepszą izolację akustyczną? Czasem nadrzędnym celem izolacji jest to, aby zapewniała ochronę nie tylko przed wychładzaniem wnętrz, ale też hałasami z zewnątrz. Szukasz materiału, który ma najlepsze właściwości akustyczne? Może to być wełna mineralna, pozostaje pytanie – która konkretnie. Do wyboru masz wełnę szklaną lub skalną, przyjrzyjmy się bliżej ich właściwościom.

Wypełnianie ścianek działowych wełną, izolowanie ścian i dachów z wykorzystaniem tego materiału jest obecnie popularnym sposobem na ocieplenie wnętrz. Jednak nie tylko, bo wełna doskonale radzi sobie z pochłanianiem dźwięków, dlatego uznawana jest za wydajną barierę akustyczną. Jednak, aby faktycznie tak było, musisz znaleźć odpowiedni materiał. Podstawowe pytanie brzmi – wełna skalna czy szklana? My dodamy od siebie – jaka powinna być jej optymalna grubość? 

Wełna szklana czy skalna – która lepiej tłumi hałasy?

Wełna mineralna występuje w dwóch wariantach – szklanym i skalnym. Ten pierwszy powstaje z piasku kwarcowego oraz tłuczonych szkieł pozyskiwanych z recyklingu. Do produkcji drugiego wykorzystuje się gabro, bazalt, dolomit lub kruszywo wapienne. Jeśli chodzi o właściwości akustyczne, to wełna skalna sprawdza się dość dobrze – osłania budynek przed dźwiękami z zewnątrz i wycisza pomieszczenia od środka. W przypadku wełny szklanej izolacyjność akustyczna jest jeszcze wyższa, i to właśnie ten rodzaj uzyskuje lepsze parametry pochłaniania dźwięku w bezpośrednim porównaniu z wełną skalną.

Wełna mineralna – zwróć uwagę na gęstość

Choć wełna szklana ma nieco lepsze właściwości akustyczne niż wełna skalna, to jednak nie jest powiedziane, że zawsze będzie stanowiła lepszy wybór. Na pewno warto sprawdzać dokładnie jej parametry techniczne, w tym wypadku szczególnie gęstość. To ona finalnie odpowiada za to, z jaką efektywnością dźwięki są tłumione i na ile skutecznie dobra izolacja wełną je zatrzymuje. 

Ogólnie wełna jako materiał włóknisty ma zdolność do zatrzymywania dźwięków. Wiadomo, że im grubsza jest warstwa izolacji, tym mniejsze natężenie hałasu wewnątrz budynku. Najbardziej optymalna dla użytkowników domów jednorodzinnych, które są budowane na obszarach o umiarkowanym ruchu i bez specjalnych obciążeń w postaci torów czy dróg szybkiego ruchu, jest wełna o grubości 15 cm. 

Wełna mineralna dla Ciebie

Hałas męczy, pogarsza stan zdrowia oraz samopoczucie. Nie warto się do niego przyzwyczajać, natomiast warto podjąć kroki, które zminimalizują jego wpływ na nasze życie. Zalicza się do nich bez wątpienia dobre ocieplenie wykonane z wełny szklanej o grubości minimalnej 15 cm.

 • Granulat Rockwool Ocieplenie Domu Welna Skalna
  λ0,037-0,042

  Granulat Rockwool: Granrock Super

  od 4.78 /m²
  Wybierz Grubość
 • Welna Mineralna Welna Skalna Rockwool
  λ0,035

  Wełna Skalna Rockwool: Stalrock Max

  od 24.60 /m²
  Wybierz Grubość
 • Plyta Welna Mineralna Frontrock
  λ0,037

  Wełna Skalna Rockwool: Frontrock S

  od 16.50 /m²
  Wybierz Grubość
 • Welna Skalna W Plytach Do Ocieplania Rockwool
  λ0,035

  Wełna Skalna Rockwool: Steprock Super

  od 34.55 /m²
  Wybierz Grubość

Polecane artykuły

 • Pers - ekspert higieny

  29 listopada 2022

  Wełna mineralna do ścian działowych

  Wełna mineralna do ścian działowych pełni szereg istotnych funkcji. Nie dość, że lepiej ocieplasz dom lub mieszkanie, to dodatkowo zapewnisz sobie izolację akustyczną. Wyciszenie ścian działowych podstawą odpowiedniej akustyki. W tym poradniku dowiesz się, jak wykorzystać wełnę mineralną, jakie pełni funkcje, jak wykonać ocieplenie i akustykę ścian działowych, a także jakie materiały wybrać. Obok fundamentów, […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  16 listopada 2022

  Wełna skalna do ocieplenia stropu

  W dzisiejszych czasach zostawienie poddasza jako nieużytkowego miejsca w domu nie wchodzi w grę. W latach 90 często zostawiano strych, jako miejsce do składowania rzeczy. Teraz te strychy remontuje się i robi z nich nawet pełnowymiarowe mieszkania! To z kolei zwiększa powierzchnię użytkową całego domu, a nawet daje szansę młodszym pokoleniom na własną przestrzeń, którą […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  7 listopada 2022

  Wełna mineralna do ocieplenia dachu

  Wełna mineralna do ocieplenia dachu. Na co warto zwrócić uwagę? Po pierwsze na warunki techniczne, po drugie na rodzaj, po trzecie na producenta. Na wszystkie pytania, ile kosztuje, jaką wełnę dobrać na ocieplenie dachu i jaki rodzaj jest potrzebny, odpowiadamy w tym artykule.  Aby ocieplić dach płaski, zamiast dachu skośnego należy wybrać inne produkty z […]

  Czytaj więcej

Masz pytania ?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy najszybciej jak tylko się da!