Elementy 0

Diamond Expert

0
Twój koszyk: 0 zł
Zaznacz stronę
Produkty

Wełna mineralna, piana czy styropian? Podpowiadamy jaki materiał wybrać do ocieplenia poddasza

Do ocieplenia poddasza można wybrać różne materiały izolacyjne, spośród których najpopularniejsza jest wełna mineralna, piana i styropian. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale to nie bez znaczenia, który z nich zastosujesz w swojej nieruchomości. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze systemów dociepleniowych, aby do minimum zredukować straty energii.

Czym kierować się przy wyborze materiału izolacyjnego?

Po załatwieniu niezbędnych formalności – znalezieniu wykonawcy i uzyskaniu potrzebnych pozwoleń, możesz przystąpić do prac ociepleniowych na strychu czy poddaszu użytkowym. Tu rodzi się pytanie, jaka technologia i jaki materiał będzie najlepszy do tego zadania? Obecnie częściej stosowana jest metoda nakrokwiowa, co wiąże się z koniecznością zamienienia wełny mineralnej na płyty izolacyjne – odporne na nacisk, trwałe, chroniące przed nadmierną utratą ciepła czy nagrzewaniem. Do metody nakrokwiowej wykorzystuje się np. styropian grafitowy lub styrodur XPS.

Jeżeli decydujesz się na wełnę możesz wybrać jej wersję skalną lub wełnę szklaną. Każda z nich jest lekka i bezpieczna, ponieważ uchodzi za materiał trudnopalny. Dzięki dużej elastyczności z łatwością dopasowuje się do struktury dachu, a idealne dopasowanie niweluje mostki termiczne oraz tłumi hałasy.

Kiedy zależy Ci na samodzielnym montażu ocieplenia, postaw na styropian lub wełnę. Już podstawowa znajomość technik izolacji pozwoli Ci na wykonanie dobrej konstrukcji. W przeciwnym razie, gdy wybierzesz pianę PUR musisz zatrudnić ekipę.
Obecnie wiele firm rekomenduje używanie wełny mineralnej jako bezpiecznego i bardzo lekkiego materiału do izolacji termicznej. Dlaczego? Ponieważ wykazuje wysoką ognioodporność i reprezentuje najwyższą euroklasę A1. Wełna mineralna produkowana jest z surowców naturalnych, co znacząco wpływa na paroprzepuszczalność tego materiału. Jest lekka i elastyczna, dzięki czemu jest łatwa w transporcie i montażu.

Diamond 2 Wełna Mineralna, Piana Czy Styropian Podpowiadamy Jaki Materiał Wybrać Do Ocieplenia Poddasza

Co wybrać do ocieplenia poddasza?

Po zapoznaniu się z wyceną, a także właściwościami każdego z materiałów, wiele osób decyduje się na wybór wełny. To rozsądne, ponieważ zakup produktu i jego aplikacja w przeliczeniu na metr kwadratowy wypada bardzo atrakcyjnie cenowo. Ponadto produkt zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne, chroniąc nie tylko przed utratą ciepła, ale też przed hałasem. Tego niestety nie można powiedzieć o styropianie, który tłumi tylko dźwięki uderzeniowe, a pod wpływem uszkodzeń mechanicznym trwale się odkształca. 

Analizując właściwości wymienionych materiałów, możemy z łatwością zrozumieć dlatego najwięcej osób i firm wykonawczych, decyduje się na wybór wełny mineralnej. To materiał, który chroni także przed negatywnym działaniem środków biologicznych i chemicznych. W przeciwieństwie do wełny mineralnej — pianka jest produktem sztucznym, palnym i droższym. To rozwiązanie nie może być stosowane w budynkach użytku publicznego ze względu na ryzyko związane z jego palnością i sztywnością. Piana zainstalowana na poddaszu między krokwiami sztywnieje, podczas gdy same podpory często ulegają wykrzywieniu (jest to wynik braku sezonowania drewna użytego do instalacji). W efekcie może dojść do nieszczelności izolacji. Użycie wełny zapobiega takiemu prawdopodobieństwu. Dzięki swojej sprężystości i łatwości w dopasowaniu się do instalacji.

Polecane artykuły

 • Pers - ekspert higieny

  21 marca 2023

  Wełna mineralna 5 cm

  Wełna mineralna 5 cm to jeden z najczęściej stosowanych grubości materiałów izolacyjnych w budownictwie. Charakteryzuje się ona doskonałą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Właściwości te sprawiają, że wełna mineralna jest wykorzystywana do izolacji dachów, ścian, podłóg oraz instalacji grzewczych i wentylacyjnych. Wśród dostępnych grubości wełny mineralnej, 5 cm to rozmiar, który jest najczęściej wybierany. W poniższym […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  20 marca 2023

  Wełna Mineralna – dlaczego warto wybrać?

  Wełna mineralna jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, które są wykorzystywane w budownictwie. Jest to materiał, który powstaje w wyniku przetwarzania minerałów, takich jak bazalt, diabaz, dolomit, piaskowiec czy wapień, wraz z dodatkiem innych składników, takich jak żywice, czy dodatki w postaci szkła lub metalu. Posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest ona coraz częściej […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  15 marca 2023

  Wełna mineralna do domu szkieletowego

  Wełna mineralna do domu szkieletowego. Dom szkieletowy to innowacyjne podejście do budowania domów, które cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na całym świecie. Budowa domu szkieletowego polega na stworzeniu szkieletu konstrukcyjnego z drewna, który później wypełniany jest materiałem izolacyjnym, takim jak wełna mineralna. W ten sposób powstaje solidna i energooszczędna konstrukcja, która jest […]

  Czytaj więcej

Masz pytania ?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy najszybciej jak tylko się da!