Do ocieplenia poddasza można wybrać różne materiały izolacyjne, spośród których najpopularniejsza jest wełna mineralna, piana i styropian. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale to nie bez znaczenia, który z nich zastosujesz w swojej nieruchomości. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze systemów dociepleniowych, aby do minimum zredukować straty energii.
Czym kierować się przy wyborze materiału izolacyjnego?
Po załatwieniu niezbędnych formalności – znalezieniu wykonawcy i uzyskaniu potrzebnych pozwoleń, możesz przystąpić do prac ociepleniowych na strychu czy poddaszu użytkowym. Tu rodzi się pytanie, jaka technologia i jaki materiał będzie najlepszy do tego zadania? Obecnie częściej stosowana jest metoda nakrokwiowa, co wiąże się z koniecznością zamienienia wełny mineralnej na płyty izolacyjne – odporne na nacisk, trwałe, chroniące przed nadmierną utratą ciepła czy nagrzewaniem. Do metody nakrokwiowej wykorzystuje się np. styropian grafitowy lub styrodur XPS.
-
λ0,037-0,042
Granulat Rockwool: Granrock Super
od 6.25 zł/kg Wybierz Grubość -
λ0,035
Wełna skalna w płytach PETRALIGHT 0,035 marki PETRALANA
od 10.60 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,033
Wełna szklana w rolce 0,033 marki Rotaflex
od 17.47 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,034
Wełna skalna w płytach PETRAFAS 34 0,034 marki PETRALANA
od 27.61 zł/m² Wybierz Grubość
Jeżeli decydujesz się na wełnę możesz wybrać jej wersję skalną lub wełnę szklaną. Każda z nich jest lekka i bezpieczna, ponieważ uchodzi za materiał trudnopalny. Dzięki dużej elastyczności z łatwością dopasowuje się do struktury dachu, a idealne dopasowanie niweluje mostki termiczne oraz tłumi hałasy.
Kiedy zależy Ci na samodzielnym montażu ocieplenia, postaw na styropian lub wełnę. Już podstawowa znajomość technik izolacji pozwoli Ci na wykonanie dobrej konstrukcji. W przeciwnym razie, gdy wybierzesz pianę PUR musisz zatrudnić ekipę.
Obecnie wiele firm rekomenduje używanie wełny mineralnej jako bezpiecznego i bardzo lekkiego materiału do izolacji termicznej. Dlaczego? Ponieważ wykazuje wysoką ognioodporność i reprezentuje najwyższą euroklasę A1. Wełna mineralna produkowana jest z surowców naturalnych, co znacząco wpływa na paroprzepuszczalność tego materiału. Jest lekka i elastyczna, dzięki czemu jest łatwa w transporcie i montażu.
Co wybrać do ocieplenia poddasza?
Po zapoznaniu się z wyceną, a także właściwościami każdego z materiałów, wiele osób decyduje się na wybór wełny. To rozsądne, ponieważ zakup produktu i jego aplikacja w przeliczeniu na metr kwadratowy wypada bardzo atrakcyjnie cenowo. Ponadto produkt zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne, chroniąc nie tylko przed utratą ciepła, ale też przed hałasem. Tego niestety nie można powiedzieć o styropianie, który tłumi tylko dźwięki uderzeniowe, a pod wpływem uszkodzeń mechanicznym trwale się odkształca.
Analizując właściwości wymienionych materiałów, możemy z łatwością zrozumieć dlatego najwięcej osób i firm wykonawczych, decyduje się na wybór wełny mineralnej. To materiał, który chroni także przed negatywnym działaniem środków biologicznych i chemicznych. W przeciwieństwie do wełny mineralnej — pianka jest produktem sztucznym, palnym i droższym. To rozwiązanie nie może być stosowane w budynkach użytku publicznego ze względu na ryzyko związane z jego palnością i sztywnością. Piana zainstalowana na poddaszu między krokwiami sztywnieje, podczas gdy same podpory często ulegają wykrzywieniu (jest to wynik braku sezonowania drewna użytego do instalacji). W efekcie może dojść do nieszczelności izolacji. Użycie wełny zapobiega takiemu prawdopodobieństwu. Dzięki swojej sprężystości i łatwości w dopasowaniu się do instalacji.
-
λ0,037-0,042
Granulat Rockwool: Granrock Super
od 6.25 zł/kg Wybierz Grubość -
λ0,035
Wełna Skalna Rockwool: Stalrock Max
od 20.28 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,037
Wełna Skalna Rockwool: Frontrock S
od 16.69 zł/m² Wybierz Grubość -
λ0,035
Wełna Skalna Rockwool: Steprock Super
od 33.06 zł/m² Wybierz Grubość