Elementy 0

Diamond Expert

0
Twój koszyk: 0 zł
Zaznacz stronę
Produkty

Wełna mineralna czy pianka?

Ostatnie piętro domu, poddasze, rzadko wykorzystywane jest jako pomieszczenie gospodarcze. Najczęściej służy jako magazyn na niepotrzebne rzeczy, a szkoda, bo z powodzeniem można go wykorzystać w klimatycznym pomieszczeniu o atrakcyjnym nachyleniu. Jedyne, co musisz zrobić, to zaizolować poddasze. To rozwiązanie ma o wiele więcej zalet. Pomaga znacznie zaoszczędzić energię, co jest dużą zaletą szczególnie zimą. Jaki materiał wybrać do ocieplenia poddasza? Pianka poliuretanowa czy wełna mineralna? Poznaj zalety obu rozwiązań.

Pianka PUR

Pianka PUR charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną, jest lekka, oddychająca, wodoodporna i łatwa w użyciu. Podczas użytkowania, w wyniku reakcji chemicznych z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu, jego objętość zwiększa się i natychmiast wypełnia wszelkie szczeliny.

Technologia malowania natryskowego służy do docieplenia konstrukcji domu, dzięki czemu możliwe jest dokładne wypełnienie wszystkich zakamarków. Pianka natryskowa niemal całkowicie eliminuje mostki termiczne, zatrzymując w ten sposób ciepło w całym domu i zapewniając przyjemny chłód podczas gorących letnich miesięcy. Można go stosować na niemal każdym rodzaju podłoża, takim jak płyty budowlane, cegły czy beton. Zastosowanie pianki poliuretanowej gwarantuje doskonałą ochronę wszystkich elementów konstrukcyjnych poddasza i sprawia, że ​​dom jest energooszczędny.

Wełna mineralna – właściwości

Izolacja wełną mineralną jest bardziej pracochłonna i jest materiałem znacznie cięższym niż pianka poliuretanowa. Wełna jest zwykle dostępna w postaci płyt lub peletów. Pierwszy wariant należy odpowiednio zabezpieczyć i zamontować za pomocą pierścienia dociskowego, natomiast drugi wariant należy wdmuchnąć. Do niewątpliwych zalet wełny mineralnej należy bardzo dobra przewodność cieplna, zwana lambda (λ), wynosząca zaledwie 0,030 W/mK, co oznacza, że ​​izolacja z wełny mineralnej zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne budynków. Niska wartość lambda wełny mineralnej sprawdza się również dobrze do chłodzenia domu w gorące letnie miesiące. Wełna mineralna ma również bardzo ważną właściwość: jest niepalna. Do zalet zaliczają się także dobre właściwości akustyczne. Polar loftowy nadaje się do każdego rodzaju budynku.

Pianka PUR i wełna mineralna – cechy wspólne i różnice

Obydwa materiały są bardzo dobrymi izolatorami i z powodzeniem stosowane są w nowoczesnym budownictwie. Jeśli jednak zależy nam na ochronie przeciwpożarowej i ochronie przeciwpożarowej, lepiej wybrać wełnę mineralną, ponieważ w przeciwieństwie do pianki jest ona niepalna.Izolowanie poddasza pianką nie jest dobrym pomysłem w budynkach drewnianych lub wysokich. O ile oba materiały izolacyjne charakteryzują się dobrą oddychalnością, o tyle pianka PUR nie chłonie wody, dzięki czemu zachowuje najwyższe parametry izolacyjne. Kolejną istotną różnicą jest waga. Pianka jest jednym z najlżejszych materiałów izolacyjnych na rynku, natomiast wełna jest nieco cięższa, co utrudnia montaż. Gramatura wełny mineralnej ma jednak swoje zalety, gdyż jej tłumienie ciężaru brzmi dobrze. Pianka izolacyjna dokładnie zakrywa wszystkie szczeliny, natomiast wełna może nie pasować idealnie do zakamarków poddasza, co może prowadzić do powstania mostków termicznych. Gryzonie nie lubią pianki PUR, a szkodniki takie jak łasice i norki mogą budować gniazda w wełnie mineralnej.

Pianka PUR czy wełna?

Ocieplenie poddasza pianką jest szybkie i łatwe, a cały proces aplikacji (w zależności od wielkości poddasza) można zakończyć w ciągu jednego dnia. Jednakże przed nałożeniem płynnej izolacji podłoże musi zostać odpowiednio oczyszczone i wysuszone. Należy jednak pamiętać, aby stosować ją w chłodne dni, gdyż dzięki temu pianka nie straci swojej gęstości. Dodatkowo pamiętaj, że tracisz bezpieczeństwo w przypadku pożaru, pianka nie chroni Twój majątek tak, jak robi to wełna mineralna. Nie wspominając także o aspektach ekologicznych.

Ocieplenie dachu wełną mineralną to długotrwały proces. Występuje w postaci desek, rolek lub pelletu – w zależności od formy wełny – i należy podjąć odpowiednie działania, takie jak w przypadku desek docięcie, zmierzenie odległości, przygotowanie podłoża i inne niezbędne czynności montażowe. wprowadzić w życie. Pamiętaj, aby chronić wełnę przed wilgocią, przykrywając ją paroizolacją i folią oddychającą, dzięki czemu zachowa ona doskonałe właściwości izolacyjne. Ocieplenie poddasza wełną mineralną może zająć od kilku do kilku dni.

Jednakże zyskujesz bezpieczeństwo w przypadku pożaru, masz gwarancję, że wykorzystujesz jedyny na ten moment, naturalny surowiec na rynku, który zapewni Ci odpowiedniej izolacji. Odpowiedz sobie więc na pytanie, czy wolisz zrobić coś dłużej z lepszym efektem, czy na szybko?

Darmowy poradnik

Darmowy poradnik o wełnie mineralnej!
Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby dobrać produkt spełniający Twoje oczekiwania!

To nie jest SPAM! My nie spamujemy.

Polecane artykuły

  • Pers - ekspert higieny

    26 kwietnia 2024

    Wełna mineralna do ocieplenia ścian zewnętrznych domu?

    Jeśli planujesz ocieplenie ścian zewnętrznych swojego domu, prawdopodobnie natknąłeś się na pojęcia takie jak “wełna skalna” i “wełna szklana”. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie budownictwa. W tym artykule wyjaśnimy, czym są te dwa rodzaje wełny mineralnej i na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego rozwiązania […]

    Czytaj więcej
  • Pers - ekspert higieny

    22 kwietnia 2024

    Termomodernizacja dachu – jak ją przeprowadzić z wykorzystaniem wełny mineralnej?

    Termomodernizacja dachu to jeden z kluczowych elementów poprawy efektywności energetycznej budynków. Nie tylko przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania, ale także zwiększa komfort mieszkania i podnosi wartość nieruchomości. W niniejszym artykule omówimy, czym dokładnie jest termomodernizacja dachu i jak można ją efektywnie przeprowadzić, wykorzystując wełnę mineralną jako izolację. Co to jest termomodernizacja? Termomodernizacja to […]

    Czytaj więcej
  • Pers - ekspert higieny

    18 kwietnia 2024

    Jaka lambda i wełna na poddasze?

    Wełna mineralna jest doskonałym materiałem izolacyjnym stosowanym w budownictwie. Jest to idealny produkt do ocieplenia domu, zapewniający bardzo dobry komfort cieplny w pomieszczeniach zamkniętych niezależnie od pory roku. Z tego powodu cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów budujących domy. Jednak wybór odpowiedniego materiału może stanowić problem, ponieważ wiele osób nie wie, czym jest współczynnik lambda […]

    Czytaj więcej

Masz pytania ?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy najszybciej jak tylko się da!