Elementy 0

Diamond Expert

0
Twój koszyk: 0 zł
Zaznacz stronę
Produkty

Wełna mineralna do ocieplenia dachu

Wełna mineralna do ocieplenia dachu. Na co warto zwrócić uwagę? Po pierwsze na warunki techniczne, po drugie na rodzaj, po trzecie na producenta. Na wszystkie pytania, ile kosztuje, jaką wełnę dobrać na ocieplenie dachu i jaki rodzaj jest potrzebny, odpowiadamy w tym artykule. 

Aby ocieplić dach płaski, zamiast dachu skośnego należy wybrać inne produkty z wełny mineralnej. Wełna mineralna jest układana na dachu tak, aby osiągnęła odpowiednią wartość współczynnika przenikania ciepła U. Obowiązujące warunki techniczne określają, że nie może być większa niż 0,15 W/m2.K. Zazwyczaj pod dachem dwuspadowym znajduje się poddasze użytkowe, dlatego izolację umieszcza się na połaci. Aby sprostać obecnym wymaganiom, wypełnienie przestrzeni między krokwiami wełną mineralną było niewystarczające i wymagane były dodatkowe warstwy izolacji.

Wełna mineralna na ocieplenie dachu?

Na początek przypomnijmy sobie rodzaje wełny, którą możesz zastosować na ocieplenie dachu. W tej sytuacji mowa o dachu płaskim. Wełna mineralna dzieli się na wełnę mineralną skalną i wełnę szklaną – mają podobne właściwości, jednak warto porównać obydwie i wybrać tę, która najlepiej odpowiada właściwościom budowanego domu. A jak budujesz dom, możesz nam opowiedzieć w ramach bezpłatnego doradztwa telefonicznego. Zadzwoń i powiedz, czego potrzebujesz, a my Ci pomożemy. Nie przedłużając, porównajmy obydwa rodzaje wełny:

Skalna wełna mineralna składa się z roztopionego kamienia, głównie bazaltu, gabro i dolomitu, czasami z domieszką kruszyw wapiennych. Charakteryzuje się dobrym współczynnikiem gęstości oraz dobrą (lepszą niż szkło) kompresją i odpornością na wysoką temperaturę. Dzięki tym właściwościom nadaje się do izolacji większych konstrukcji.

Szklana wełna mineralna jest mniej gęsta niż skalna. Produkt przez to jest to mniej odporny na ściskanie, a przez to mniej odporny na duże obciążenia mechaniczne. Jest jednak lepiej chroniony przed niskimi temperaturami i ma doskonałe właściwości akustyczne.

Ile kosztuje ocieplenie dachu wełną mineralną?

Temu pytaniu poświęciliśmy osobny artykuł. Przeczytaj o “Ceny wełny mineralnej w 2023” tutaj. W skrócie przypomnijmy, że ceny wełny mineralnej od 2021 roku zmieniają się szybko i dynamicznie. Stale można odnotować wzrost cen. W tym momencie, kiedy czytasz ten artykuł, mogły się już znacznie zmienić. Tak jak pisaliśmy w poprzednim wątku, zadzwoń do nas i powiedz, ile materiałów potrzebujesz, wskaż producenta, a jak nie wiesz kogo wybrać, to my przygotujemy Ci kilka ofert cenowych od różnych producentów. Bezwątpienia największą popularnością cieszy się firma Rockwool, która jest liderem na rynku. Tutaj cena jest wyższa, ale w podobnej jakości możemy znaleźć dla Ciebie korzystniejsze cenowo oferty. 

Czy 15 cm wełny wystarczy na poddaszu?

To pytanie jest bardzo ważne, a znalezienie prawidłowej odpowiedzi jeszcze ważniejsze. Odpowiednia grubość wełny mineralnej, bezpośrednio wpływa na efektywność ocieplanego dachu. Budując dom energooszczędny, grubość ocieplenia poddasza musi wynosić 50 cm (dom pasywny)! Jednak dolna granica ma grubość co najmniej 25-30 cm. Producenci wełny mineralnej zazwyczaj oferują maty o grubościach od kilku centymetrów do 15-20 centymetrów. Dlatego ocieplenie poddasza wełną mineralną to zazwyczaj dwie warstwy. Musisz to wziąć pod uwagę w momencie, gdy szukasz wełny. Możesz zrobić raz za pomocą wełny mineralnej o grubości 50 cm, a możesz na dwie warstwy. 

Jak ocieplić dach wełną mineralną?

Pamiętaj, że praca nie należy do najprzyjemniejszych. Zapewne nie raz obiło Ci się o uszy, że praca przy tym bez kombinezonu skutkuje podrażnieniami skóry i to bardzo dokuczliwymi. 

Ta czynność zależna jest od tego, czy budujesz nowy dom, czy remontujesz aktualny, gdzie poprzednia konstrukcja dachowa wymaga fachowego sprawdzenia. W takiej sytuacji musisz sprawdzić szczelność konstrukcji, upewnij się, że dach uszczelniony jest metodą krokwiową, wtedy jako amatorowi będzie łatwiej Ci ocieplić dach wełną mineralną. 

Więc jeżeli nie wiesz, jak się do tego zabrać, to najmij fachowca. My za to możemy pomóc dobrać Ci odpowiednie materiały do ocieplenia Twojego dachu. Napisz lub zadzwoń do nas. 

Polecane artykuły

 • Pers - ekspert higieny

  29 listopada 2022

  Wełna mineralna do ścian działowych

  Wełna mineralna do ścian działowych pełni szereg istotnych funkcji. Nie dość, że lepiej ocieplasz dom lub mieszkanie, to dodatkowo zapewnisz sobie izolację akustyczną. Wyciszenie ścian działowych podstawą odpowiedniej akustyki. W tym poradniku dowiesz się, jak wykorzystać wełnę mineralną, jakie pełni funkcje, jak wykonać ocieplenie i akustykę ścian działowych, a także jakie materiały wybrać. Obok fundamentów, […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  16 listopada 2022

  Wełna skalna do ocieplenia stropu

  W dzisiejszych czasach zostawienie poddasza jako nieużytkowego miejsca w domu nie wchodzi w grę. W latach 90 często zostawiano strych, jako miejsce do składowania rzeczy. Teraz te strychy remontuje się i robi z nich nawet pełnowymiarowe mieszkania! To z kolei zwiększa powierzchnię użytkową całego domu, a nawet daje szansę młodszym pokoleniom na własną przestrzeń, którą […]

  Czytaj więcej
 • Pers - ekspert higieny

  25 października 2022

  Jaka wełna mineralna – jaki rodzaj wybrać?

  Wełna mineralna – jaki rodzaj wybrać? Podstawowy podział tego produktu, uzależniony jest od rodzaju surowców użytych do jego produkcji. W związku z tym rozróżniamy wełnę mineralną, często określaną jako azbest, i wełnę szklaną. Mają podobne właściwości – różnią się tylko kilkoma właściwościami. Zobaczmy więc ich różnice oraz zastosowanie.  Wełna kamienna i szklana – jak powstaje? […]

  Czytaj więcej

Masz pytania ?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy najszybciej jak tylko się da!