Elementy 0

Diamond Expert

0
Twój koszyk: 0 zł
Zaznacz stronę
Produkty

Wełna mineralna do ocieplenia dachu

Wełna mineralna do ocieplenia dachu. Na co warto zwrócić uwagę? Po pierwsze na warunki techniczne, po drugie na rodzaj, po trzecie na producenta. Na wszystkie pytania, ile kosztuje, jaką wełnę dobrać na ocieplenie dachu i jaki rodzaj jest potrzebny, odpowiadamy w tym artykule. 

Aby ocieplić dach płaski, zamiast dachu skośnego należy wybrać inne produkty z wełny mineralnej. Wełna mineralna jest układana na dachu tak, aby osiągnęła odpowiednią wartość współczynnika przenikania ciepła U. Obowiązujące warunki techniczne określają, że nie może być większa niż 0,15 W/m2.K. Zazwyczaj pod dachem dwuspadowym znajduje się poddasze użytkowe, dlatego izolację umieszcza się na połaci. Aby sprostać obecnym wymaganiom, wypełnienie przestrzeni między krokwiami wełną mineralną było niewystarczające i wymagane były dodatkowe warstwy izolacji.

Wełna mineralna na ocieplenie dachu?

Na początek przypomnijmy sobie rodzaje wełny, którą możesz zastosować na ocieplenie dachu. W tej sytuacji mowa o dachu płaskim. Wełna mineralna dzieli się na wełnę mineralną skalną i wełnę szklaną – mają podobne właściwości, jednak warto porównać obydwie i wybrać tę, która najlepiej odpowiada właściwościom budowanego domu. A jak budujesz dom, możesz nam opowiedzieć w ramach bezpłatnego doradztwa telefonicznego. Zadzwoń i powiedz, czego potrzebujesz, a my Ci pomożemy. Nie przedłużając, porównajmy obydwa rodzaje wełny:

Skalna wełna mineralna składa się z roztopionego kamienia, głównie bazaltu, gabro i dolomitu, czasami z domieszką kruszyw wapiennych. Charakteryzuje się dobrym współczynnikiem gęstości oraz dobrą (lepszą niż szkło) kompresją i odpornością na wysoką temperaturę. Dzięki tym właściwościom nadaje się do izolacji większych konstrukcji.

Szklana wełna mineralna jest mniej gęsta niż skalna. Produkt przez to jest to mniej odporny na ściskanie, a przez to mniej odporny na duże obciążenia mechaniczne. Jest jednak lepiej chroniony przed niskimi temperaturami i ma doskonałe właściwości akustyczne.

Ile kosztuje ocieplenie dachu wełną mineralną?

Temu pytaniu poświęciliśmy osobny artykuł. Przeczytaj o “Ceny wełny mineralnej w 2023” tutaj. W skrócie przypomnijmy, że ceny wełny mineralnej od 2021 roku zmieniają się szybko i dynamicznie. Stale można odnotować wzrost cen. W tym momencie, kiedy czytasz ten artykuł, mogły się już znacznie zmienić. Tak jak pisaliśmy w poprzednim wątku, zadzwoń do nas i powiedz, ile materiałów potrzebujesz, wskaż producenta, a jak nie wiesz kogo wybrać, to my przygotujemy Ci kilka ofert cenowych od różnych producentów. Bezwątpienia największą popularnością cieszy się firma Rockwool, która jest liderem na rynku. Tutaj cena jest wyższa, ale w podobnej jakości możemy znaleźć dla Ciebie korzystniejsze cenowo oferty. 

Czy 15 cm wełny wystarczy na poddaszu?

To pytanie jest bardzo ważne, a znalezienie prawidłowej odpowiedzi jeszcze ważniejsze. Odpowiednia grubość wełny mineralnej, bezpośrednio wpływa na efektywność ocieplanego dachu. Budując dom energooszczędny, grubość ocieplenia poddasza musi wynosić 50 cm (dom pasywny)! Jednak dolna granica ma grubość co najmniej 25-30 cm. Producenci wełny mineralnej zazwyczaj oferują maty o grubościach od kilku centymetrów do 15-20 centymetrów. Dlatego ocieplenie poddasza wełną mineralną to zazwyczaj dwie warstwy. Musisz to wziąć pod uwagę w momencie, gdy szukasz wełny. Możesz zrobić raz za pomocą wełny mineralnej o grubości 50 cm, a możesz na dwie warstwy. 

Jak ocieplić dach wełną mineralną?

Pamiętaj, że praca nie należy do najprzyjemniejszych. Zapewne nie raz obiło Ci się o uszy, że praca przy tym bez kombinezonu skutkuje podrażnieniami skóry i to bardzo dokuczliwymi. 

Ta czynność zależna jest od tego, czy budujesz nowy dom, czy remontujesz aktualny, gdzie poprzednia konstrukcja dachowa wymaga fachowego sprawdzenia. W takiej sytuacji musisz sprawdzić szczelność konstrukcji, upewnij się, że dach uszczelniony jest metodą krokwiową, wtedy jako amatorowi będzie łatwiej Ci ocieplić dach wełną mineralną. 

Więc jeżeli nie wiesz, jak się do tego zabrać, to najmij fachowca. My za to możemy pomóc dobrać Ci odpowiednie materiały do ocieplenia Twojego dachu. Napisz lub zadzwoń do nas. 

Polecane artykuły

  • Pers - ekspert higieny

    21 marca 2023

    Wełna mineralna 5 cm

    Wełna mineralna 5 cm to jeden z najczęściej stosowanych grubości materiałów izolacyjnych w budownictwie. Charakteryzuje się ona doskonałą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Właściwości te sprawiają, że wełna mineralna jest wykorzystywana do izolacji dachów, ścian, podłóg oraz instalacji grzewczych i wentylacyjnych. Wśród dostępnych grubości wełny mineralnej, 5 cm to rozmiar, który jest najczęściej wybierany. W poniższym […]

    Czytaj więcej
  • Pers - ekspert higieny

    20 marca 2023

    Wełna Mineralna – dlaczego warto wybrać?

    Wełna mineralna jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, które są wykorzystywane w budownictwie. Jest to materiał, który powstaje w wyniku przetwarzania minerałów, takich jak bazalt, diabaz, dolomit, piaskowiec czy wapień, wraz z dodatkiem innych składników, takich jak żywice, czy dodatki w postaci szkła lub metalu. Posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest ona coraz częściej […]

    Czytaj więcej
  • Pers - ekspert higieny

    15 marca 2023

    Wełna mineralna do domu szkieletowego

    Wełna mineralna do domu szkieletowego. Dom szkieletowy to innowacyjne podejście do budowania domów, które cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na całym świecie. Budowa domu szkieletowego polega na stworzeniu szkieletu konstrukcyjnego z drewna, który później wypełniany jest materiałem izolacyjnym, takim jak wełna mineralna. W ten sposób powstaje solidna i energooszczędna konstrukcja, która jest […]

    Czytaj więcej

Masz pytania ?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy najszybciej jak tylko się da!