W dzisiejszych czasach zostawienie poddasza jako nieużytkowego miejsca w domu nie wchodzi w grę. W latach 90 często zostawiano strych, jako miejsce do składowania rzeczy. Teraz te strychy remontuje się i robi z nich nawet pełnowymiarowe mieszkania! To z kolei zwiększa powierzchnię użytkową całego domu, a nawet daje szansę młodszym pokoleniom na własną przestrzeń, którą można użytkować jak pełnoprawne mieszkanie. Nim przystąpisz jednak do pełnego remontu, musisz zapewne zastanowić się nad wymianą dachu i ociepleniem poddasza. W tym poradniku skupimy się właśnie na ocieplenie stropu przy użyciu wełny skalnej i nie tylko. Zobacz wszystkie możliwości.
Spis treści:
- Ocieplenie strychu wełną mineralną
- Technologia wdmuchiwania izolacji poddasza
- Jaki materiał dobrać do ocieplenia strychu?
Ciągle istnieje wiele budynków, które z różnych powodów nie wykorzystują przestrzeni pod dachem. W ich przypadku nie trzeba inwestować w kompletne ocieplenie połaci poddasza. Często wystarczy jedynie izolacja sufitu.
Nim przystąpimy do pracy, trzeba odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie. Co zrobić, żeby poddasze nie było zbyt zimne? Trzeba wybrać odpowiedni materiał izolacyjny, z odpowiednią grubością, a grubość minimalna materiału termoizolacyjnego to 20 cm. To nie jest jednak wymagana grubość, na swoim poddaszu, czy inaczej mówiąc strychu, stropie – można też
Efekt? Minimalizujesz stopień przenikania ciepła poprzez sufit.
Materiały izolacyjne mogą być wykonane z kilku popularnych materiałów o zadowalających parametrach izolacyjności termicznej. Każdy z nich ma inne właściwości, prócz samej wełny, możesz wykorzystać również styropian, o którym wspomnimy. Wełna skalna do ocieplenia stropu jest jednym z nich. Zobacz wszystkie rozwiązania.
Ocieplenie strychu wełną mineralną
Jako pierwsze rozwiązanie możesz wykorzystać wełnę mineralną. Wełna skalna do ocieplenia stropu, którą proponujemy do ocieplenia stropu ma postać poduszki. To rozciągliwy materiał, który dobrze pokrywa nawet te trudno dostępne miejsca na Twoim strychu. Zdecydowaną zaletą jest świetna izolacyjność termiczna i akustyczna. Ten rodzaj wełny mineralnej tłumi dźwięk. Jeżeli chcesz przygotować swoje poddasze jako miejsce użytkowe, może nawet mieszkanie, to będzie to świetny wybór. Kolejnym aspektem jest niepalność wełny mineralnej.
Granulat wełny mineralnej
Każdy, kto zastanawia się, jak ocieplić strop, powinien rozważyć granulat wełny mineralnej. Wióry wełniane mają takie same właściwości jak mata. Mogą jednak lepiej uzupełniać trudno dostępne przestrzenie. Zużyta wełna mineralna na sufity doskonale sprawdza się w nieużytkowanych pomieszczeniach. Możemy rozprowadzić go po powierzchni sufitu jak wspomniane wyżej włókno ekologiczne.
Ocieplenie stropu styropianem
To kolejne bardzo popularne rozwiązanie. Styropian występuje w różnych grubościach i właściwościach izolacyjnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać materiały do indywidualnych potrzeb inwestorów. Niestety ocieplenie poddasza styropianem nie tworzy skutecznej bariery akustycznej. Co więcej, materiał ten nie bardzo nadaje się do loftów o skomplikowanych kształtach. Styropian słabo dopasowuje się do nierówności podłóg i ścian. Jednak dobrze sprawdza się jako izolacja stropów betonowych.
Technologia wdmuchiwania izolacji poddasza
Poznaj także technologię wdmuchiwania izolacji. W naszym sklepie jest dostępna z produktem wełny mineralnej marki Rockwool, Granrock SUPER. Marki Rockwool raczej nie musimy przedstawiać, ale dla przypomnienia to lider materiałów izolacyjnych na rynku. W ramach swoich produktów oferuję technologię, którą możesz wykorzystać w każdej porze roku. Wełna mineralna reaguje na temperaturę, przez co zimą trudniej jest na niej pracować. Tymczasem specjalny granulat, który wdmuchiwany jest do poddasza, możesz wykorzystać, kiedy chcesz. W technologii wdmuchiwanej to bezpieczne ocieplenie poddasza. Jest tak samo szybka i łatwa w użyciu jak piana natryskowa, ale ma nad nimi przewagę – jest całkowicie niepalna (najwyższa klasa reakcji na ogień A1), oddychająca i ekologiczna (skład wełny mineralnej to ok. 97% minerałów, m.in. skała wulkaniczna i materiały nadające się do recyklingu – wełna mineralna może być w całości poddana recyklingowi bez utraty jakości).
- Ten typ wełny mineralnej jest niepalny.
- Topnieje przy 1000°C. To cechuje ten produkt jako jeden z najbezpieczniejszych na rynku, o klasie A1.
- Przyśpiesza pracę izolacji poddasza. Szybki i prosty w aplikacji. W jednym dniu ocieplisz nawet 100m2 poddasza.
- Nie wybrzusza się i nie odkształca.
- Przez 55 lat potrafi zachować niezmiennie swoje właściwości.
- Zabezpiecza strop przed wilgocią, dzięki właściwościom wełny skalnej jest otwarty dyfuzyjne.
- Możesz stosować go do ocieplenia nowego i starego poddasza, nie patrząc na strop.
- Materiał cechuje się sypkością, przez co nie jest podatny na pęknięcia. Gdy mieszkasz w domu obok ruchliwej drogi, gdzie przejeżdżają duże pojazdy, a dom mocno pracuje, materiał ten pracuje wraz ze stropem, nie pękając i przy okazji chroniąc drzewo przed gniciem.
- Ten rodzaj materiału możesz stosować nawet w trudno dostępnych miejscach, zakamarkach, rogach czy narożnikach.
- Nie wydala żadnych specyficznych zapachów podczas aplikacji. Nie wymaga też żadnych przerw podczas montażu. Ile jest czasu w ciągu dnia, tyle można robić.
- Nie wymaga żadnych specjalistycznych zabezpieczeń.
- Po skończeniu nie trzeba czekać. Możesz przystąpić do sprzątania poddasza i dalszych prac.
Jaki materiał dobrać do ocieplenia strychu?
Wełna skalna do ocieplenia stropu
Nadal nie wiesz jaki materiał wybrać? Nie przejmuj się! Skorzystaj z naszego bezpłatnego doradztwa, chwyć teraz za telefon i zadzwoń. Lub napisz maila. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni materiał do Twoich potrzeb. Wszystko zależy od tego, czy budynek jest nowy, czy stary. Czy strop jest remontowany, czy nie. Jaką masz powierzchnię? Jaki materiał Cię interesuje? Będziesz robić to osobiście, czy współpracujesz z ekipą? A może jesteś wykonawcą i szukasz produktu dla klienta? Najlepiej będzie jak zadzwonisz i szybko omówimy Twoje potrzeby, a następnie pomożemy dobrać odpowiedni produkt.
-
Granulat Rockwool: Granrock Superod 6.25 zł/kg
-
Wełna Skalna Rockwool: Stalrock Maxod 20.28 zł/m²
-
Wełna Skalna Rockwool: Frontrock Sod 16.69 zł/m²
-
Wełna Skalna Rockwool: Steprock Superod 33.06 zł/m²
-
Wełna Skalna Rockwool: Monrock Max Eod 45.95 zł/m²
-
Wełna Skalna Rockwool: Hardrock Maxod 52.10 zł/m²
-
Wełna Skalna Rockwool: Roofrock 30 Eod 59.26 zł/m²
-
Wełna Skalna Rockwool: Ventirock Fod 20.79 zł/m²
-
Wełna Skalna Rockwool: Ventirockod 19.17 zł/m²